ABD’yi sarsan çıplak fotoğraflar için FBI devrede

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI, ünlülerin çıplak fotoğraflarının çalınıp internette paylaşılması ile ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.

ABD’li oyuncu Jennifer Lawrence başta olmak üzere 20 ünlünün resimlerinin internete sızdırıldığı belirtiliyor.

Akşam’ın haberine göre, Bu resimlerin internette veri depolamayı sağlayan Apple iCloud programı üzerinden ele geçirildiği söyleniyor. Apple’dan yapılan açıklamada iCloud hesaplarına sızıldığına dair iddiaların incelendiği belirtildi.
Ünlülerin cep telefonlarındaki görüntülerin ele geçirilmesi ile ilgili soruşturma oyuncu Lawrence’ın başvurusu ile başladı.

Oyuncunun menajeri internette yayınlanan görüntülerin özel hayatın pervasızca ihlali olduğunu dile getirdi.

FBI sözcüsü Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada suçlamaların farkında olduklarını belirterek konunun soruşturulduğunu açıkladı. Bazı ünlüler resimlerin sahte olduğunu açıklarken bazıları ise orjinal olduklarını doğruladı.
Oyuncu Mary Elizabeth Winstead kendisine ait olduğu ileri sürülen fotoğrafların yıllar önce eşiyle beraber evlerinde çekildiğini söyledi. Uzmanlar internet üzerinde veri depolamaya yarayan bulut tabanlı uygulamaların güvenliği konusunda kaygılı.

Tripwire’ın güvenlik uzmanı Ken Westin, ünlüler ve tüm kamuoyunun çektikleri resimler konusunda dikkatli olması gerektiğini belirtiyor.Westin, “Eğer siz bu resimleri bulut tabanlı uygulamalar üzerinde görebiliyorsanız internet korsanları da görebilir” diyor. Uzmanlar bulut tabanlı veri depolarında kullanıcıların güçlü ve tahmin edilmesi zor bir şifre kullanmasını tavsiye ediyor.

Paylaş