Ahmet Kaya’nın hayatı belgesel oldu

10 yıl önce Paris’te hayatını kaybeden Ahmet Kaya’nın hayatı belgesel oldu.

‘Hani Benim Gençliğim’ şarkısından esinlenilerek çekilen ‘Uçurtmam Tellere Takıldı’ adlı belgeselin Yönetmenliğini Ümit Kıvanç yaptı. Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya belgeselin oluşması için ortamın olgunlaşmasını beklediklerini belirtti. Kaya, belgeselde, bir sanatçının medya gücü kullanarak halka nasıl başka türlü gösterildiğinin görüleceğini belirterek, “Bir sanatçıyla ilgili sekiz sütuna atılan başlık gördük, tüyler ürperticiydi.” dedi.

Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya belgeselin perde arkasını ve eşiyle ilgili bilinmeyenleri konuk olduğu Cihan TV Network’ün ‘Gündem Artı Sinema’ programında anlattı. Gülten Kaya’nın yapımcılığını üstlendiği, Ümit Kıvanç’ın ise yönetmen koltuğuna oturduğu, Ahmet Kaya’nın hayatını anlatan ‘Uçurtmam Tellere Takıldı’ belgeselinin isminin hikayesini Kaya şu ifadelerle anlattı: “Hani Benim Gençliğim isimli şarkısından alıntıdır bu isim. Ahmet Kaya’yı da çok ifade ediyor. Abim Yusuf Hayaloğlu, 12 Eylül’den sonra ‘bir kuşağın uçurtması tellere takılmıştı’ diyerek şarkının sözlerini yazmıştı. Geriye dönüp baktığımızda da yarım kalmış bir hayattan söz ediyoruz. 43 yaş, çok genç bir yaş. Fakat bu ülkenin bir sanatçısına yaptığı kıyım yüzünden en verimli çağında Ahmet aramızdan ayrıldı. Dolayısıyla uçurtma sonsuzluğa uçamadı. Bu yüzden belgeselin adının bu şekilde olmasını uygun bulduk.”

“AHMET’İ ANLAMAK İSTEMEYENLER BİLE GİZLİ GİZLİ AHMET KAYA DİNLİYOR”

Gülten Kaya, ülkemizde Ahmet Kaya’yı anlamak isteyenlerin onu çok iyi anladığını ama anlamak istemeyenlerin de gizli gizli Ahmet Kaya dinlediğini belirtti. Gülten Kaya: “Ahmet’i anlaması gerekenler anladı ama ısrarla anlamak istemeyenler var. Onlarında gizli gizli Ahmet Kaya dinlediğini düşünüyorum. Bırakalım en özgür alan olan sanatı normal insanların bile standardize edildiği ülkede yaşıyoruz. 10 yılda bir darbeler olduğu için korkular oluşturulmuş. Her şey halim selim kendi halinde giderken, Ahmet kaya gibi insanlarda, tanıklıklarını korkmadan dile getirince, bu portre bu ülkeye fazla geldi ve o portrelerin bu ülkede çoğalmasını istemediler.” dedi.

Gülten Kaya ayrıca belgeselde, bir sanatçıyı medya gücü kullanarak halka nasıl başka türlü gösterildiğinin belgesini de görüleceğini ifade etti. Kaya, “Bir sanatçıyla ilgili sekiz sütuna atılan başlık gördük ki, tüyler ürperticiydi. Gazetelerin sekiz sütuna manşet yaptığı konu ya ülkenin gündemidir ya da dünyanın gündemidir. Ahmet’i dünyanın gündemiymiş gibi çok ağza alınmayacak bir tanımlamayla manşet yaptılar. Halbuki bu gerçek olmayan bir başlıktı. Ahmet Kaya böyle söylemediğini Avrupa’da defalarca dile getirmesine rağmen, burada asla kendini ifade edemedi. Ahmet’in düzenlediği basın toplantısında bütün Türkiye medyası oradaydı fakat gazetelerde yer almadı. 28 Şubat sürecinde gerçekten bazı şeyler dikey yürüyordu. Özgür olması gereken medya bile yönlendiriliyordu” ifadelerini kullandı.

‘FADIL AKGÜNDÜZ İLE SADECE PROFESYONEL BİR SPONSORLUK ANLAŞMASI YAPILDI’

Gülten Kaya, Ahmet Kaya’nın Fadıl Akgündüz ile çalışmasıyla ilgili olarak da tamamen profesyonel bir sponsorluk anlaşma olduğunun altını çizdi. Gülten Kaya, “Akgündüz ile reklam filmini çekmek üzere yapılan bir anlaşmaydı. Kendileriyle de sponsorluk anlaşması yaptık. Anlaşılamayan ise, bu sponsorluk ilişkisinin çok daha öncesinde, hayatın ortasındaki problemlere ilişkin düşüncelerini söylemişti. Sadece Akgündüz’ün otelindeki konser değil, bütün konserlerinde aynı söylemlerde bulunurdu Ahmet. Genç kızların başörtüsü yüzünden dövüldüğünden hep söz etti Ahmet Kaya. 2010 yılında insanların sözüne ettiği şeyleri, Ahmet Kaya 15 yıl önce söz etmişti. Bu ülkenin gündeminde ne varsa Ahmet Kaya şarkılarının gündeminde de o olurdu.” dedi.

Gülten Kaya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın şiir okuması yüzünden hapse girmeden önce Kazlıçeşme’deki Cumhuriyetin 75. yıl konserine katılan Ahmet Kaya’nın Erdoğan’ın yanında yer almasıyla ilgili de şunları söyledi. “Oradaki özne sayın Başbakan olmasın diyelim ki, sayın Devlet Bahçeli olsun Ahmet Kaya aynı şeyleri söylerdi o gece. Ben onun eşi olarak Ahmet Kaya ile ilgili en çok bu demokratik duruşun doğru algılanmasını istiyorum. Yıllar geçtikten sonra Sayın Başbakan’ın, görüntüleri izlerken muhtemelen mağdur edildiği yıllara döndü ve duygulandı ağladı. Ağlamasını bile sorgulayanlar oldu. Bu ülkede bari gözyaşını sorgulamasınlar artık. Başbakan’ın orada ağlaması çok insanidir ve buna dokunulmasın en azından. İyi ki, ağlayabilen bir Başbakanımız var bu insani noktalara dokunmamak gerekiyor. Başbakan’ın Ahmet Kaya ile ilgili ağlaması, ne gibi politik bir artı kazandırabilir kendisine. Ana muhalefet liderinin söyledikleri bu anlamda vahimdir. Bu sorgulamaları saçmalık olarak görüyorum.”

Uçurtmam Tellere Takıldı Belgeseli 11 Aralık’da bir defa olmak üzere özel bir geceyle gösterimi yapılacak.

Paylaş