Bugün 10 Kasım, Atatürk ‘ü anıyoruz

Bugün 10 Kasım, Ulu Önder  Atatürk ‘ü anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti ‘nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 73. yılında saygıyla anıyoruz.

10 Kasım etkinlikleri çerçevesinde Ulu Önder Mustafa Kemal’in hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı başta olmak üzere, İstanbul Taksim Meydanı, İzmir Cumhuriyet Meydanı, Ankara Anıtkabir ‘de törenlerle anılıyor.

Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen programda, Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu odada bulunan yatağına çiçekler konuldu. Saygı duruşu ve İstaklal Marşı’nın ardından Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu odaya ziyaretçiler alınmaya başlandı.

10 Kasım saat 09:05 ‘te hayata gözlerini yuman Mustafa Kemal Atatürk için saat 9 ‘u 5 geçe tüm yurtta saygı duruşunda bulunuldu ve sirenler çalmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ölümünün 73. yılında andığımız Mustafa Kemal için: “Hayatını milletimize adayan, olumsuz şartlarda bile eşine az rastlanır başarılara imza atan büyük Atatürk, milletimizin onurlu yürüyüşünde en büyük rehberi olmuştur. Atatürk, üstün niteliklere sahip bir komutan ve lider, dahi bir devlet adamı, eşsiz bir kahraman, büyük bir fikir ve eylem insanı olarak, insanlık tarihinin unutulmazları arasındaki yerini almıştır. Atatürk, ülkesi ve dünya için yaptıkları, başarıları, reformist ve yenilikçi kişiliği, fikirleri, öngörüleri, barışa ve insanlık değerlerine bağlılığıyla tüm dünyanın saygısını kazanmıştır. İnsanlık bugün de Atatürk’ün eserine ve mücadelesine hayranlık duymaktadır. ” dedi.

Paylaş

Yorumlar