Ertuğrul 1890 Japon Akademi Ödülleri’nde 10 dalda aday!

Ertuğrul 1890 filmi, Japonya’nın Oscar’ı olarak bilinen Japon Akademi Ödülleri’nde 10 dalda aday gösterildi.

Ertuğrul 1890, bu yıl 39’uncu kez düzenlenecek Japon Akademi Ödülleri’ne damga vuracak. THY’nin sponsoru olduğu film, 4 Mart 2016’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak Japon Akademi Ödülleri’nde 10 dalda aday gösterildi.

Ertuğrul 1890, “En iyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Görsel Çekim, En İyi Müzik, En İyi Işık, En İyi Ses Kaydı, En İyi Montaj, En İyi Sanat Yönetmeni” kategorilerinde ödül arayacak.

Filmin konusu

Filmde, Türk-Japon ilişkilerini geliştirmek amacıyla 125 yıl önce yola çıkan Osmanlı gemisi Ertuğrul Fırkateyni’nin, Japonya’da Kushimoto’da geçirdiği kaza sonrası, Japon halkının Osmanlı mürettebatını kurtarmak için gösterdiği büyük çaba ile başlayan, yıllar sonra İran-Irak savaşı sırasında Tahran’da mahsur kalan 215 Japon vatandaşın kurtarılmasıyla pekişen dostluk anlatılıyor.

Japon-Türk ortak yapımı filmin yönetmeniğini Mitsutoshi Tanaka üstlenirken, Kenan Ece, Alican Yücesoy, Uğur Polat, Mehmet Özgür, Deniz Oral ve Tamer Levent gibi ünlü oyunculard da film de rol alıyor.

Paylaş