Japonya’da Sakura dönemi yaklaşıyor / Video

Japonya’da kiraz çiçeklerinin görsel bir şölen sunduğu Sakura Dönemi yaklaşıyor. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişi bu ana tanıklık etmek için Japonya’nın yolunu tutuyor.

Dünyanın sayılı harikalarından olan Kiraz Çiçekleri, Japonya’da farklı bir anlam kazanıyor. Japonya’da süs kirazı olarak bilinen Sakura, meyve vermeyen yalnızca çicek açan bir ağaç. Japon kültüründe büyük önem taşıyan kiraz ağaçları, kışın bitişini ve baharın gelişini simgeliyor. Sakura ağacı, Japonlar için dostluk simgesi olarak da kabul ediliyor. Öyle ki Japonlar, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Amerika, Kanada ve Almanya gibi ülkeler Sakura fidesi hediye etmişlerdi.

Kiraz çiçeklerinin dallarda kaldığı dönem ise Japonya’da büyük bir festivale dönüşüyor. İşte bu zaman dilimi Kiraz Çiçeği Zamanı yani Sakura Dönemi olarak adlandırılıyor. Sakura Dönemi’nde pembe renkli kiraz çiçeklerinin muhteşem bir görsel şölen sunduğu Japonya, binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Kiraz Çiçekleri Zamanı Sakura Dönemi Japonya Turu İçin Tıklayın…

Japon halkı, Kiraz Çiçeği Zamanı’nda baharın gelişini kutlamakla kalmıyor, düğün tarihlerini, okulların açılışını ve kendileri için özel olmasını istedikleri etkinlikleri bu döneme göre ayarlıyorlar. Genellikle Mart ayının son haftası başlayan etkinlikler, Nisan ayının ortalrına kadar devam ediyor. Farklı kentlerde ikişer haftalık festivallerle kutlanan Sakura Dönemi, renk cümbüşünün yaşandığı muhteşem manzaralara ev sahipliği yapıyor.

Kiraz çiçeklerinin en olgun zamanında düşmesi, bu yönüyle Japonların geleneksel savaşçıları samuraylara savaş anında en güçlü zamanında ölebileceğini hatırlatıyordu. Bu yüzden Samuraylar diktirdikleri kiraz ağaçlarının çiçekleri ortaya çıktığı zaman uzun uzun seyrederlerdi. Sizlere tavsiyemiz, ömürleri yalnızca 1-2 hafta olan Sakuraları, samuray hayatını benimseyen Japonya’da görmek için geç kalmayın…

Kiraz Çiçekleri Zamanı Sakura Dönemi Japonya Turu İçin Tıklayın…

Kaynak : Turizm Tatil Seyahat

Paylaş