Londra Türk Film Festivali heyecanı başladı

“Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak” filminden

Bu yıl 17. ‘si düzenlenen Londra Türk Film Festivali heyecanı başladı.

Londra Türk Film Festivali 24 Kasım Perşembe günü Leicester Square Odeon West End’de düzenlenen gala ile başladı.

Ali İlhan ‘ın yönetmenliğini yaptığı Claudia Cardinale, İsmail Hacıoğlu, Fahriye Evcen gibi oyuncuların rol aldığı “Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak” filminin gösterimi ile başlayan Londra Türk Film Festivale, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz ve eşi Emel Çeviköz, ünlü sanatçılar Hülya Koçyiğit ve Mehmet Aslantuğ ile “Sinyora Erica ile İtalyan Olmak” filminin yönetmeni Ali İlhan ve filmin İtalyan yıldızı aktris Claudia Cardinale katıldı.

8 Aralık ‘a kadar devam edecek olan Londra Türk Film Festivali ‘nde ‘Golden Wings Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ ünlü sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit ‘e verildi.

Festivalin direktörü Vedide Kaymak, büyük organizasyon ile ilgili bilgiler verirken; belgesel, kısa ve uzun metraj kategorilerinde 35 filmin gösteriminin yapılacağını ve ‘Golden Wings Digiturk Digital Dağıtım Ödülü’için bu yıl sekiz filmin yarışacağını belirtti.

Yarışmanın jüri üyeleri ise Time Out London sinema editörü ve film eleştirmeni Dave Calhoun, sinema ve etkinlik kuratörü ve yazar Gareth Evans ve British Film Institute festival prodüktörü Helen de Witt olurken tek Türk jüri üyesi ise Türk sinema ve televizyon dünyasının başarılı oyuncusu Mehmet Aslantuğ.

‘Golden Wings Digiturk Digital Dağıtım Ödülü’için yarışacak filmler ise şöyle;

‘Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak’-Ali İlhan
‘Gölgeler ve Suretler’-Derviş Zaim
‘Bir Zamanlar Anadolu’da’- Nuri Bilge Ceylan
‘Kar Beyaz’-Selim Güneş
‘Saç’-Tayfun Pirselimoğlu
‘Eylül’- Cemil Ağacıkoğlu
‘Yurt’-Muzaffer Özdemir
‘Unutma Beni İstanbul’- Uluslararası 6 genç yönetme

 

Paylaş