Meksika’dan bir hediye: Cenota Angelita

Meksika, Mayaların ünlü harabeleri, muhteşem dans gösterileri, plajları ve leziz yemeklerinin yanında doğal oluşumlarıyla da şaşırtmaya devam ediyor.

Meksika’da Yucatan yarımadası açıklarındaki “Cenota Angelita” isimli sualtı nehri görenleri hayrete düşürüyor. İspanyolca “Küçük Melek” anlamına gelen “Cenota Angelita” isimli sualtı nehri türünün nadir örneklerinden.

Zengin gelenekleri, etnik yapısı, etkileyici coğrafyası ve renkli şehirleri ile Meksika, dünya üzerinde görülmesi gereken ülkelerin başında geliyor. Mayaların kentlerini ve dinsel merkezlerini inşa ettiği mağaralarında bulunduğu Yucatan yarımadası açıklarında okyanusun dibinde akan nehir görenleri hayran bırakıyor.

Meksika’nın güneyindeki Tulum arkeolojik bölgesinden 10 ila 15 dakikalık bir dalışla ulaşılabilen sualtı nehri, tatlı su ile tuzlu suyu ince bir hidrojen sülfat katmanı birbirinden ayırıyor. Nehir kenarında bulunan ağaçlar ve bitkiler su altındaki bu manzarayı olağanüstü kılıyor.

Profesyonel dalgıç Anatoly Beloshchin, 60 metre derinlikte bulunan bu muhteşem yapıyı şöyle tarif ediyor;

“Önce suyun 30 metre derinliğine indim. Bu bölümde tatlı su vardı. Sonra 60 metre derine indiğimde suyun gittikçe tuzlu bir hal aldığını gördüm. Altımda bir nehir akıyordu. Hem de suyun içinde. Bu akan nehir aslında hidrojen sülfür tabakasıydı. Bu deneyimi herkesin tatmasını isterdim”

Paylaş