Metin Akpınar’dan Zeki Alasya’ya cevap

Metin Akpınar, Zeki Alasya’nın “Metin kendisini sosyalist olarak görür. Ama kafa yapısıyla solcu olmak yetmez, bunu hayat tarzına da uygulaması gerekiyor” şeklinde yaptığı açıklamaya katılmadığını belirtti.

Metin Akpınar, geçtiğimiz hafta konuk olduğu bir tv programında, Zeki Alasya’nın Gündüz Demir’in yazdığı “Devekuşunun Kanatlarında Zeki&Metin” kitabında yer alan “Metin kafa yapısıyla falan gerçekten de merkez soldadır. Ama yalnızca kafa yapısıyla solda olmak yetmez. Bu bir yaşam biçimidir de aynı zamanda. Sosyalizm, sol bir yaşam biçimidir. Metin’in öyle yaşadığını düşünmüyorum. Ama ben öyle yaşadığıma inanıyorum” sözlerine yanıt verdi.

Akpınar, Alasya’nın düşüncelerine katılmadığını şöyle anlattı: “Bu çok yanlış bir algılamadır. Sosyalistler aç olacak, yerlerde sürünecek, paraları olmayacak, günde iki paket sigara tüketecekler, para bulduklarında beyaz, kırmızı şarap içecekler ve bunlar sosyalist olup dünyaya ahkâm kesecekler. Böyle bir şey yok! Ben kendimi sosyalist olarak tanımlıyorum. Yetiştiğim tarz öyle. Ben Aksaray gibi bir semtte, orta ve ortanın altı gelir seviyesinde ve aynı eğitim seviyesindeki insanların içinde büyüdüm. Bu insanlar bu ülkenin sancısını çekenlerdi. Benim babam yıllarca çalıştı, son dönemlerde yardımlaşmasak aç ölürdü.”

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 23)
Paylaş