En Popüler Hindistan Festivalleri

Müzikleri ve filmleri ile milyonları cezbeden egzotik ülke Hindistan, birbirinden renkli festivalere de ev sahipliği yapıyor.

Kumb Mela: Hindistan’da 12 yılda bir gerçekleşen Kumb Mela festvaili,  dünyanın en büyük dini etkinliği olarak kabul ediliyor. Haridwar’da Ganj nehrinin kenarında düzenlenen festival, 55 gün sürüyor.  Son olarak 2013 yılında yaklaşık  55 milyon kişi katılımıyla gerçekleşen Kumb Mela Festivali’nde büyük yıkanma gününde 30 milyon kişi aynı anda Ganj Nehri’nde arınmış ve dünyadaki en büyük insan toplanması olarak kayda geçmişti.

Renkler Festivali Holi: Renkler Festivali olarak da bilinen Holi, Hindistan ın en ilgi çekici ve renkli festivallerinden. İnsanların birbirine doğal boyalar fırlattığı bu çılgın festival, Hindistan ın tüm şehirlerinde kutlanıyor. Havaların ısınması, çiçeklerin açması, bitki örtüsünün yeniden canlanması baharın gelişinin müjdecisi olarak adlandırılan Holi, binlerce kişinin katılımıyla dünyanın en renkli festivaline dönüşüyor.

Hindistan Renkler Festivali Holi Turları hakkında daha fazlası için tıklayın

Onam Hasat Festivali: Kral Mahabali’ye adanan hasat festivali Kerala’da düzenleniyor ve 10 gün sürüyor. Hindistan halkı festival zamanı evlerinin önünü çiçeklerle süsleyerek kralı selamlıyor. Yılan bot denilen sandallarla yapılan yarışlar da ülke için önemli bir turistik etkinlik durumunda.

Diwali Işık Festivali: Hindu inancına göre iyinin kötüye galip gelmesini temsil eden bir dizi dini olayların sonu olan Diwali Festivali, iyiliğin kazanmasını temsil eden ışıklı gösterilerle kutlanıyor. Hinduların yeni yılını kutladığı Diwali Festivali boyunca evler, sokaklar, alış-veriş merkezleri kısacası aklınızıa gelebilecek her yer mumlarla donatılıyor. Işıklar iyinin kötüye karşı zaferini, karanlığı aydınlatarak simgeliyor.

Makar Sankatri Hasat Festivali: Hindistan’ın nevruzu olarak bilinen Makar Sankatri Hasat Festivali, diğer Hindu festivallerinden farklı olarak her yıl belli bir günde 14 Ocak’ta kutlanıyor.

Navratri Festivali: Evrenin yaratıcısı, koruyucusu ve yokedicisi olan tanrıça Durga’ya adanmış festivalde, 9 gece boyunca dans ve ibadet ediliyor. Festival için filler, develer ve atlar süslenir. Hindistan’da Navratri Mart,Nisan,mayıs Ve Ekim aylarında kutlanır.

Krishna Janmashtami: Lord Krishna’nın doğum günü dolayısıyla kutlanan festivalde, insan piramiti yapılarak, binalardan sarkıtılan çömleklere erişilmeye çalışılıyor. Çömleklere erişen halk, çömlekleri kırarak açmaya çalışıyor. Kırılan çömleklerin içinden lor peyniri benzeri bir peynir saçılıyor ve bir hayli renkli görüntüler ortaya çıkıyor.

Pushkar Deve Festivali: Rajastan’ın çöl içindeki antik şehri Pushkar’da binlerce deveyi bir araya getiren festival Hinduların en tanınan etkinliklerinden. Pushkar Festivali özellikle fotoğrafçıların çok rağbet gösterdiği bir festival. Her yıl 200 binden fazla kişi  Pushkar Festivali ‘ne katılmak için  Hindistan a gidiyor. Festival bu yıl Bu yıl 15-25 Kasım tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Raksha Bandhan: Erkek ve kız kardeş arasındaki sevgi, Raksha Bandhan festvalinde kutlanıyor.  Festivaldei kardeşler kendi elleriyle birbirlerine hediyeler yapıyor. Erkek kardeş ise kız kardeşini her zaman koruyacağına dair söz veriyor.

Ganesh Chathurthi: Hinduizmin en popüler tanrısı fil başlı Ganes’e adanmış bir festival. 11 gün süren Ganesh Chathurthi Festivalli zamanı Hindistan da hemen her yerde sergilenmek üzere dev Ganeş heykelleri yapılıyor. Festivalin son gününde ise heykeller şarkılar ve danslar eşliğinde sokaklarda gezdirildikten sonra okyanusa bırakılıyor.

Paylaş