Sağlık Sorunlarımızı Doktorlardan Önce İnternete Danışıyoruz

Türkiye’de yapılan bir araştırama sonucuna göre, halkın büyük bölümü sağlık sorunlarını doktor ve hastanelerden önce internete danışıyor.

2017 yılında 46 milyon hasta ve danışanın internet taramaları göz önüne alınarak yapılan araştırmada, Türkiye’de sağlık araştırması yaparken ilk başvurulan kaynağın internet olduğu anlaşıldı.

Ben ve cilt lekeleri ilk sırada

Ajans Pres’in araştırmasına göre, geçtiğimiz yıl internetten en çok aratılan hastalıkların başında ben ve cilt lekeleri geliyor.

Her iki kişiden birinin kendini internet kullanıcısı olarak tanımladığı Türkiye’de, yüzde 7,7’lik dilim ben ve cilt lekelerini inceledi.

Yüzde 3,97 oranıyla alerji en çok aranan ikinci hastalık olurken üçüncü sırada yer alan hemoroidin aranma oranı yüzde 2,59.

Kadın Hastalıklarının Aranma Oranı Dikkat Çekti

Kadın ve doğum branşında yer alan hastalıkların aranma oranı, genel veriye bakıldığında yüzde 3,18’lik bir paya sahip oldu.

Şeker hastalığı ise bu listenin ilk 3’üne giremezken, kendine ancak ilk 10 içinde yer edinebildi.

Kanser araması ise ilk 30 içinde bile yer almadı. Araştırmada, çok ciddi bir rahatsızlık olmasından dolayı kimse bilgi alma aşamasında kendine kanser teşhisi koyamadığı için doktor onayı alıp gerekli bilgiyi ondan edindiği ortaya çıktı.

Paylaş