Moda

Sanal Modaya Öncülük Eden 5 Marka

Teknolojik detaylar eşliğinde dijital tasarımlara aşinalık kazanmak için nereden başlamak gerektiğini bilmiyorsanız, bu 5 marka size yol göstermeye hazır:

The Fabricant

Haute couture tasarımları dijitalle buluşturan The Fabricant, kurucusu Kerry Murphy’nin görsel efektler alanındaki uzmanlığını moda dünyasına taşıma arzusuyla hayat bulan bir marka. Tommy Hilfiger’la yaptığı işbirliği sayesinde varlığını iyice sağlamlaştırırken, kullanıcıların indirebileceği ücretsiz parçalar da sunuyor.

Tribute Brand

Gala Marija Vrbanic ve Filip Vajda tarafından Hırvatistan’da kurulan Tribute Brand’in varlığı tamamen sanal ve tasarımcıları ilham kaynaklarını video oyunlarından alıyor. Ayrıca sürdürülebilir modaya yön vermek ve israfı önlemek de kurucuların amaçları arasında. GI 3D modelleme, UX tasarımı ve kodlamayı bir araya getiren Tribute Brand, fütüristik tasarımlarıyla dijital modaya yön veriyor.

Republiqe

Republiqe, kendini sürdürülebilir ve etik dijital moda markası olarak tanımlıyor. Vogue İnovasyon Ödülü için de yarışan tasarımcısı James Gaubert imzası taşıyan Singapur asıllı markanın yaratıcılığı ön planda tutan pek çok parçası bulunuyor.

Auroboros

Modanın bilim ve teknolojiyle nasıl yakından bir bağ kurabileceğini kanıtlayan dijital markalardan biri de Auroboros. Şimdilik çizdiği dünya bize biraz ütopik gelse de, aslında gelecekte bizleri nelerin beklediğini keşfetmemizi sağlıyor. Londra merkezli marka, biyomimikri adı verilen ve doğadan ilham alan haute couture parçalar tasarlıyor.

XR Couture

Dijital modayla yakından tanışmanıza destek olacak XR Couture, sanal ortamda giyilebilen kıyafetler, ayakkabılar ve aksesuarlar sunuyor. Fütüristik sneaker’lardan deniz kızı elbiselerine yeni çağa ayak uydurabilen tasarımlarıyla öne çıkan XR Couture, bu alanda kendini geliştirmek isteyen genç tasarımcılarla da işbirliği yapmaya özen gösteriyor.

Kaynak: Vogue

Paylaş