Sanatçılar Emek Sineması için yürüdü

Sanatçılar,Emek Sineması’nın yıkılmasını protesto etmek için yürüyüş gerçekleştirdi.

Emek Sineması’nın yıkılmasını protesto eden çoğu sanatçılardan oluşan gruba polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Emek Sineması’nın sokağına girmek isteyen göstericilere polis 3 kez uyarı yaptıktan sonra sert bir şekilde müdahale etti.

Polisin, “Yaptığınız eylem yasa dışıdır. Dağılmadığınız takdirde gereken müdahalede bulunulacaktır” anonsundan sonra müdahale de yapıldı.

Turistler de vardı

Müdahalede bulunulan eylemcilerin arasında turistler de vardı. İstiklal Caddesi’nde bulunan Demirören AVM’nin kapısı kapatıldı.

Yönetmen Erden Kıral fenalaşırken sinema eleştirmeni Atilla Dorsay’ın biber gazından etkilendiği öğrenildi. Ece Dorsay, babası Atilla Dorsay ve annesinin gazdan etkilendiğini, annesi ile babasının bir mağazaya sığındığını belirtti.

Dün polisin sıktığı gazdan etkilenen sinema eleştirmeni Atilla Dorsay, bugün Sabah Gazetesi’ndeki köşesinde ”Emek yoksa ben de yokum” diyerek veda yazısını yazdı ve mesleği bıraktığını açıkladı.

Twitter’dan tepki;

Enver Aysever:Emek Sineması protestosu bence film olmalı. Acı bir film.

Sunay Akın:Oysa Emek Sineması’nın içinde sevecen, hoşgörülü, babacan polis hep alkışlanırdı! Hulusi Kentmen’i rahmetle anıyorum.Emek Sineması’nda yazar Atilla Dorsay’ı darp edenler, bir “yer gösterici”nin nezaketinden, insanlığından ve ışığından yoksun olanlardır!

Cem Davran:Akil İnsanlar Emek Sineması için ne düşünüyor çok merak etmekteyim. Samimiyetle soruyorum ne düşünüyorsunuz?

Ahmet Hakan:emek sineması eylemini destekliyor, eyleme müdahaleyi kınıyorum.

Yunus Günçe:Emek Sineması yıkılmaz ise ne olur ?Borsa mı düşer?Güneydoğu mu karışır?AB’mi kızar?İşsizlik mi fırlar?Hükümet mi değişir? Ne olur?

Yaşar:Emek sineması yürüyüşünde polis yine saçmalamış.

Paylaş