Merakla beklenen Venedik Film Festivali başladı

Bu yıl 71. kez kapılarına açan Venedik Film Festivali, Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzales Inarritu’nun Birdman filminin gösterimi ile başladı.

İtalya’nın tarihi dokusunu koruyan kanallar şehri Venedik, dünyanın en eski film festivaline ev sahipliği yapıyor. Sinema dünyasının merakla beklediği Venedik Film Festivali, geleneksel kırmızı halı geçişinin ardından Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzales Inarritu’nun Birdman filmi ile kapılarına açtı.

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano da katıldığı açılış töreninde  Birdman filminin başrol oyuncuları Michael Keaton ve Emma Stone, kırmızı halıda yürüyerek sevenlerini selamladı.

NationalTurk’ün haberine göre, Festivalde, Türk yönetmen Fatih Akın’ın aşk, ölüm ve şeytan üçlemesinin son filmi “The Cut” ile genç yönetmen Kaan Müjdeci’nin “Sivas” adlı filmi, büyük ödül Altın Aslan için yarışacak. İki film de ilk gösterimlerini Venedik’te yapacak.

Yönetmen Müjdeci, genç yönetmenlerin ilk uzun metrajlı filmleri için dağıtılan “Geleceğin Aslanı” kategorisinde de yarışacak.

VENEDİK FİLM FESTİVALİNİ YERİNDE İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Festivalde, “Venedik Klasikleri” bölümünde Ömer Lütfi Akad’ın restore edilen 1973 yapımı “Gelin” adlı eseri de gösterilecek.

71. Venedik Film Festivali, 6 Eylül akşamı yapılacak kapanış ve Altın Aslan Ödülü’nün takdim edilmesiyle son bulacak. Festivalde geçen yıl Altın Aslan Ödülü, yönetmen Gianfranco Rosi’nin “Sacro GRA” adlı belgesel türündeki filmine verilmişti.

Bu festivali kaçırmayın, Venedik Karnavalı Video

Paylaş